Skip to main content
KPU Surrey Campus

You are here

Graduation Roll

The following graduates have been approved by Senate on June 24, 2019
(Senate approves graduates monthly, on the fourth Monday of the month, from September through June. This list is normally updated within two days of each Senate meeting.)

Chip and Shannon Wilson School of Design

Post-Baccalaureate Diploma

Post-Baccalaureate Diploma in Technical Apparel Design
Taylor Alexandra Smith
Chloe Alison Tornow

Diploma

Diploma in Fashion and Technology
Rachel Megan Trummler

Faculty of Academic & Career Advancement

Diploma

Diploma in English Language Proficiency
Abdullatif Abdulaziz Albushaier

Developmental Credential

BC Adult Graduation Diploma
Jasraj Singh Bassi

Faculty of Arts

Baccalaureate Degree (Hons)

Bachelor of Arts (Honours), Major in Criminology
Jana Leigh Skorstengaard

Baccalaureate Degree

Bachelor of Arts, Major in Criminology
Navneet Kaur Dhaliwal
Adnan Moussa Ghadban
Jaspreet Kaur Gill
Bachelor of Arts, Major in English
Megan Laurel Samantha Fuller
Otilia Elena Iesan
       With Distinction
Bachelor of Arts, Major in General Studies
Mary-Katherine Barrie Bower
Shuqin Huang
Bachelor of Arts, Major in Policy Studies
Karin Susette Wegner
       With Distinction
       Minor in Geography
Bachelor of Arts, Major in Political Science
Dannielle Marie Mayhew
       Minor in Economics
Bachelor of Arts, Major in Psychology
Scott Thomas Fiala
       Minor in Counselling
Shahrzad Moosapoor-Askari
Rakheen Kaur Tut
       Minor in Counselling
Bachelor of Journalism
Aileen Vu Tran
       Minor in Creative Writing
Bachelor of Music in Musical Arts, Major in General Studies
Olivia Jane Taletta Myge
Lemuel Antonio Sanchez-Aldana

Associate Degree

Associate of Arts in Criminology
Sukhraaj Singh Dhaliwal
Ameet Takhar

Diploma

Diploma in General Studies
Amritpal Singh Bajwa
Amninder Kaur Bassi
Taylor Janice Boden
Vikram Pratap Singh Cheema
Zichuan Chen
Yee Lin Fung
       With Distinction
Harleen Kaur Gill
Harshpreet Kaur
Amandeep Singh Kahlon
Gaganpreet Kaur
Balram Deep Singh Lailna
MingJun Li
Hui Ma
Qi Qi
Rajbir Kaur Randhawa
Yaxuan Rao
Shehneet Kaur Sandhu
Rishab Sharma
Jia Shi
Kiranroop Sidhu
Vikramjeet Singh Sidhu
Sanampreet Singh
Navdeep Kaur Toor
Sumanpreet Kaur Toor
Danish Trehan
Paramveer Singh Virk
Qian Wang
Yijin Wang
Junqing Yan
Yiyang Yao

Certificate

Certificate in Criminology
Zahira Banu Baji
Certificate in Education Assistant
Melissa Ann Auline
       With Distinction
Sukhdeep Kaur Bhullar
       With Distinction
Jung Min Chun
       With Distinction
Kaylyn Victoria Cox
       With Distinction
Mandeep Curry
       With Distinction
Courtney Anne Davis
       With Distinction
Inderjit Kaur Dhaliwal
       With Distinction
Cameron Michael Epp
       With Distinction
Rosalia Minerva Flores
       With Distinction
Kim Patricia Gauthier
       With Distinction
Sarbjit Kaur Gill
Stacey-Ann Latoya Gregg
Gurpinder Kaur Hundal
       With Distinction
Tarandeep Kaur Kundan
       With Distinction
Yanina Betzabeth Peralta Acosta
       With Distinction
Tegan Elisabeth Rodriguez
Ravinder Kaur Sadhra
Kirat Sanghera
Jill Ericka Schellekens
       With Distinction
Rachael Wieners
       With Distinction
Nitaya Wiriyaprasoncheewa
       With Distinction
Certificate in Non-Governmental Organizations and Nonprofit Studies
Olivia Zander
       With Distinction

Faculty of Health

Certificate

Certificate in Graduate Nurse, Internationally Educated Re-entry
Irah Sammer Dacula Sanchez
Certificate in Health Foundations
Sukhvir Singh Dulai
Megan Louise McLeary
       With Distinction
Certificate in Health Unit Coordinator
Abdel-Rahim Abu-Laila
Franchesca Elspeth Noelle Grantham-Reisse
Jasraj Kaur Zara Hothi

Faculty of Science and Horticulture

Associate Degree

Associate of Science in General Science
Michael Edward Stewart McCloy
Associate of Science in Mathematics
Jiawei Li

Diploma

Diploma in Computer Aided Design and Drafting
Brittany Alexis Krugel
Paul Rodriguez
Jordan Mattheus Tardi
       With Distinction
Diploma in Horticulture Technology
Stuart Edward Albertson
       With Distinction
       Concentration in Landscape Horticulture Systems
Malcolm Nathanael Heinrichs
       Concentration in Landscape Horticulture Systems
Riley David McIntyre Riddell
       Concentration in Sustainable Production Hort.

Certificate

Certificate in Computer Aided Design and Drafting
Sukhwinder Singh
       With Distinction
       Concentration in Architectural Drafting
Certificate in Engineering
Khalid Mohammad Kamran
Guoxian Xu

Citation

Citation in Computer Aided Design and Drafting
Gwenivere Anne Rickerby
       With Distinction
Citation in Horticulture Technology
Tabatha Antonia Molnar
       Concentration in Horticultural Science

Faculty of Trades and Technology

Certificate

Certificate in Automotive Service Technician
Jonathan Peter Fernandes
Jared Nesbitt

Citation

Citation in Millwright/Industrial Mechanic
Charles Justine Presiados Hangad
Citation in Welding Level B
William Steven Galvis
Amarveer Singh Gill
Farren Elizabeth Hansell
Ryan Ronald Hobson
       With Distinction
Bradley Robert Jospeh Jackson
Kody Karl Janzen
       With Distinction
Graham Colin MacRury
       With Distinction
Calder Moore
       With Distinction
Francis Palmer
       With Distinction
Taylor Dean Stafford
       With Distinction
James Tereschyn
       With Distinction
Tallan Maximilian Zaniol

School of Business

Post-Baccalaureate Diploma

Post-Baccalaureate Diploma in Accounting
Ahmad Almasri
Hannah Cadd
Md Mahbub Morshed
Post-Baccalaureate Diploma in Operations and Supply Chain Management
Ka Man Hau
Gurcharan Singh

Baccalaureate Degree

Bachelor of Business Administration in Accounting
Essa Saad Almatar
Hari Singh Dusanjh
Guanyang He
Bachelor of Business Administration in Entrepreneurial Leadership
Opinder Singh Padda
Bachelor of Business Administration in Human Resources Management
Noor Ul Saba Warraich

Diploma

Diploma in Accounting
Jocelyn Huang
Diploma in Business Administration
Derek Michael Dyjur-McLean
Jaskaran Singh Parmar
Yixin Xu
Diploma in Business Management
Vanessa Rebecca Amissah
Prabhal Bansal
John Ian David Star Castaneto
Devon Joseph Charlton
Connor James Hannah
Emily Morgan Lawson
Maria Obaid
Xuanzhi Zhang
Diploma in Computer Information Systems
Diosdado Jr Bello
Omar Jakir
Harpreet Kaur
Ajay Sharma
Gurjit Singh
       Co-operative Education Option
Ashish Tripathi
Diploma in General Business Studies
Sandeep Singh Budwal
Harmanpreet Kaur
Parth Sehgal
Diploma in Marketing Management
Peiqing Zheng
Diploma in Public Relations
Diana Dragun

Certificate

Certificate in Accounting
Jaswinder Kaur Gill
Amarpreet Singh Shoker
Certificate in General Business Studies
Sammy Chun
Certificate in Legal Administrative Studies
Kasandra Ann Grant
Melissa Kathryn Wittich
       With Distinction